Dobrou letní kávu může připravit každý každý.
Domácí příprava cold brew.
Stačí mít doma malý mlýnek, váhu a hlavně kvalitní zrnkovou kávu. Je to jako se stejkem, u něj také platí, že surovina je základ. Takže Arabicu.
Zajděte si do kavárny, kde prodávají zrnkvou kávu nebo do pražírny. Pobavte se s obsluhou, nechte si doporučit, poptejte se zkušených.
Nekupujte velké množství, nechcete přece další dva měsíce motat na mlýnku stejný kafe.
Kromě toho, že se chcete napít kávy, chcete taky objevovat. Pokud vám dosud v žilách kolovalo jen čistokrevné espresso nebo nespresso, budete vážně v šoku. Možná chvilku potrvá, než si začnete rozdíly uvědomovat, ale až ochutnáte opravdu dobře připravenou kvalitní kávu, buďte si jistí, že to poznáte a budete zážitek chtít opakovat.
Jak tedy na svěží ledové cold brew? Namelte si 90-100g kávy na 1 litr vody, možná si teď říkáte, že je to trochu moc, ale poděkujete mi. Cold brew můžete uchovávat v lednici i pět dní, ale popravdě neznám nikoho, komu by tam tak dlouho vydrželo. Kromě toho káva je přece společenský nápoj! Samotné mletí pro cold brew je charakterizováno slovy hrubší mletí, jakože fakt hrubší. Novicové obvykle v této fázi dělají první a největší chybu. Dostat to dobré z kávy je umění a louhovat prach v tomto případě nevede k výsledku. Takže nahrubo, pánové a dámy.
Připravte si litr studené vody. Tady pozor podruhé. Pokud nežijete na Šumavě, v Jeseníkách nebo dědeček nepřísahal na dokonale měkkou vodu ze studny, musíte použít vodu filtrovanou. Dobře, domluvíme se, že v tomhle receptu použijeme vodu kojeneckou.
Kávu nasypte do uzavíratelné nádoby (např.čistá zavařovačka), zalijte studenou vodou, pořádně ji promíchejte a pečlivě uzavřenou (nechcete mít ledovou kávu s vůní uzeného tempehu) ji nechte 16 hodin extrahovat (louhovat, odpočívat… prostě ji tam nechte, nedělete s ní nic).
Už se asi nemůžete dočkat, že? Nádobu opatrně vyndejte z lednice, zbytečně s ní nekvedlejte, usazená sedlina musí zůstat dole. Kávu slijte opatrně do lahve při tom ji přefiltrujte přes vodou propláchnutý papírový filtr nebo plátýnko.
Třetí, opět amatérská, chybka:
Někdo si do cold brew nasype ještě spoustu ledových kostek, kromě toho, že má pak kávu říznutou jak kokainista, ji má také příliš podchlazenou a chutě a vůně se nemohou plně projevit. Takže nepřehánět.
Dobře opečované a připravené Cold brew se vám odmění svěží vůní. Osvěžující chladný doušek připomene podle druhu květinky, ovoce čokoládu a další dobroty.
Filtrovaný poklad z lednice vám bude dělat radost a vaše návštěvy jej také ocení.